* Prihlásenie   * Registrovať


Naposledy ste tu boli
Práve je 17 Aug 2019, 18:54
Zobraziť témy bez odpovedí
Zobraziť aktívne témy

Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 1 ] 
Autor Správa
 Predmet príspevku: Klávesové skratky pre Windows 7 a 8
OdoslaťOdoslané: 08 Mar 2012, 01:00 
Obrázok používateľa

Založený: 19 Júl 2008, 03:27
Príspevky: 77
Bydlisko: Rimavská Sobota
Pohlavie: Žena
---------
V novom operačnom systéme Windows 8 je pri klávesových skratkách kladený značný dôraz na kombinácie s klávesom Win. Tento kláves má mnoho zaužívaných použití aj v systéme Windows 7. Väčšina z nich sa preniesla aj do Windows 8.

Win + Home minimalizuje všetky okná okrem aktívneho. Opätovné stlačenie ich opäť zobrazí.

Win + Medzerník spriehľadní okná, takže vidno na plochu. Funguje len kým držíme kláves Win. Táto funkcia príde vhod ak máte na ploche otvorené Gadgety a chcete sa pozrieť na ich stav.

Win + Šípka nahor maximalizuje okno. Ak pridáte aj Shift, maximalizuje ho na výšku.

Win + Šípka nadol minimalizuje okno, alebo ho vráti do pôvodného stavu aj bolo maximalizované.

Win + Ľavá alebo Pravá šípka maximalizuje okno na danú polovicu obrazovky. V kombinácii so Shiftom prenáša okná medzi monitormi ak ich máte zapojených viac.

Win + 1..9 funguje ako kliknutie na ikonu v lište Štart na danej pozícii. Ak tu máte pripnuté ikony často používaných aplikácií, dá sa použiť pre rýchle spustenie, prípadne na prepnutie do danej aplikácie, ak už beží. V kombinácii so Shiftom spustí nový proces namiesto prepnutia do otvorenej aplikácie. V kombinácii s Ctrl prepína medzi oknami, ak sú viaceré pod jednou položkou. V kombinácii s Alt otvorí panel rýchleho prístupu pre danú aplikáciu – tu sa zobrazujú napríklad obľúbené položky alebo naposledy otvorené dokumenty.

Win + Tab zobrazí okná v 3D kaskádovom náhľade, stláčaním Tab alebo Shift+Tab sa medzi nimi pohybujeme dopredu respektíve dozadu.

Win + Pause otvorí vlastnosti systému.

Win + + zväčší obrazovku, v kombinácii s klávesom „-“ ju zmenší a Win + Esc zavrie zväčšovaciu utilitu.

Win + B prepne zameranie do System Tray – ikon v pravej časti lišty Štart. Ľavé kliknutie môžeme nahradiť Enterom, pravé klávesom, ktorý sa na plnohodnotných klávesniciach nachádza naľavo od pravého Ctrl a myš presunieme na vybratú ikonu stlačením medzerníku.

Win + D zobrazí plochu – minimalizuje všetky okná, vrátane niektorých desktopových aplikácií ako RainMeter. Ak chcete minimalizovať len okná, použite zaužívanú skratku Win + M. V prípade Win + D opätovným stlačením okná znovu zobrazíme, no niekedy môže prísť k preskupeniu poradia. Pre Win + M je „protiskratkou“ Win + Shift + M, no tiež môže prísť k preskupeniu poradia.

Win + E spustí prieskumníka.

Win + F spustí vyhľadávanie.

Win + G zobrazí Gadgety z pracovnej plochy nad všetkými oknami.

Win + L zamkne systém.

Win + P slúži pre prepnutie zobrazovania pri pripojení projektora alebo externého monitora.

Win + R zobrazí okno Run pre spustenie systémovej aplikácie.

Win + T prepne zameranie do lišty Štart, takže sa medzi otvorenými a pripnutými aplikáciami môžeme pohybovať kurzorovými klávesmi.

Win + U spustí Centrum uľahčenia prístupu.

Ctrl + W zavrie aktívne okno alebo kartu v ňom. Alt + F4 zavrie okno nezávisle od prípadných otvorených kariet.

Ctrl + Shift + Esc spustí Task Manager – správcu úloh. Ak však nejaký program nereaguje a situácia vyzerá zle, je vhodné stlačiť skôr Ctrl + Alt + Delete a spustiť správcu úloh odtiaľ – takéto spustenie má vyššiu prioritu.

Ctrl + Shift + N vytvorí nový adresár v prieskumníkovi.

Ctrl + Shift + kliknutie alebo Enter spustí vybraný súbor ako administrátor.

Shift + pravé kliknutie na súbor alebo adresár zobrazí viac možností. Vhod môže prísť napríklad možnosť skopírovať cestu k súboru (Copy as path), pripnúť k Štart menu, v položke Send to pribudnú knižnice a adresáre v nich. Adresáre môžeme takto priamo zaradiť do niektorej z knižníc.

Alt + Šípka nahor sa v prieskumníkovi posunie o úroveň vyššie. Často sa dá rýchlejšie použiť kláves Backspace, ktorý vráti naposledy vykonanú akciu týkajúcu sa pohybu (napríklad pri otvorení zlého adresára sa ním vrátime späť).

Ctrl + Z v prieskumníkovi funguje na vrátenie poslednej akcie spojenej so súbormi. Ak napríklad označujete viac súborov držaním klávesu Ctrl a klikaním myšou a raz namiesto kliknutia súbory kúsok potiahnete, vytvoria sa ich duplikáty. Ctrl + Z ich vymaže.Hore
 Profil Odoslať e-mailovú správu  
 
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 1 ] 


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Hľadať:
cron

Free Forums · php-BB© · Internationalization Project · Report abuse · Terms Of Use/Privacy Policy
© Forums-Free.com 2009